Yazı (Metin) Türleri Soruları

AKADES
PRUVA
SINAVLA ÖĞRENCİ ALACAK ORTAÖĞRETİM
KURUMLARINA İLİŞKİN BRANŞ DENEMESI
TÜRKÇE
15. .
17
.
Yaşanmış olayların, üzerinden zaman geçtikten sonra yazıldığı yazı türüne ani (hatıra) denir.
• Dram, komedi, trajedi gibi sahnede oynanmak üzere yazılan e

Ortaokul Türkçe

Yazı (Metin) Türleri

AKADES PRUVA SINAVLA ÖĞRENCİ ALACAK ORTAÖĞRETİM KURUMLARINA İLİŞKİN BRANŞ DENEMESI TÜRKÇE 15. . 17 . Yaşanmış olayların, üzerinden zaman geçtikten sonra yazıldığı yazı türüne ani (hatıra) denir. • Dram, komedi, trajedi gibi sahnede oynanmak üzere yazılan edebiyat türlerinin ortak adına tiyatro denir. • Gezilip görülen yerlerin ve o yerlerle ilgili izlenimlerin anlatıldığı yazılara gezi yazısı denir. Belli bir zaman içerisinde geçen olayları anında okuyucuya bildiren gazete yazılarına haber denir. Buna göre aşağıdakilerden hangisi yay ayraç içinde verilen türde yazılmamıştır? A) Askerler eğitim alanında beklemektedir. (Jenerik müziği çalmaktadır.) Askerlerin bazıları ellerindeki notları okumakta, bazıla. riysa silahlarının bakımını yapmaktadır. Bu sırada komutan eğitim alanına gelir. Çavuş: "Dikkat!" diye bağırır. Askerler: Hazır ola geçer. Komutan: "Merhaba asker!" diye askerleri selamlar. (Tiyatro) B) Bulunduğum ilden ilk defa başka bir ile gidiyordum. Çok heyecanlıydım. Yanımda dedem vardı. Gideceğimiz otobüs terminal- de perona yanaştı. Otobüse bindik, heyecandan olacak biletimdeki numarayı yanlış okumuşum, bu yüzden 8 numaralı koltuğa oturacağıma 18 numaralı koltuğa oturmuşum. Koltuğun sahibi gelip başıma dikildi. (Öykü) C) Tarım Bakanlığı ülkemizin belli bölgelerinde yetişen sebze ve meyvelerin kalitesinin arttırılması için o yöre halkının çiftçilerine "Daha Kaliteli Bir Ürün Nasıl Yetiştirilir?" kursu düzenledi. (Haber yazisi) D) Farklı kaynaklardan elde edilen enerjinin depolanmasını ve uygun maliyetli teknolojilerin geliştirilmesini amaçlayan çalışmalar hızla devam ederken bir yandan da alternatif enerji kaynakları geliştiriliyor. Bugün ağaçlardan, bitkilerden, nehirlerden hatta çöplerden bile enerji elde ediliyor. (Roman)

Deneme 20
DO yil
De
10. Benzetmeye yer verilmiştir.
Omegleme yapılmıştır.
Skyer verilerden yararlanıtmiştir
Aşağıdaki metinlerin hangisinde bu özelliklerin tümüne verilmiştir?
Al Yerek kültürümüzde en önemli yere sahip olan sarimsak adeta vücudumuzun doğal

Ortaokul Türkçe

Yazı (Metin) Türleri

Deneme 20 DO yil De 10. Benzetmeye yer verilmiştir. Omegleme yapılmıştır. Skyer verilerden yararlanıtmiştir Aşağıdaki metinlerin hangisinde bu özelliklerin tümüne verilmiştir? Al Yerek kültürümüzde en önemli yere sahip olan sarimsak adeta vücudumuzun doğal antibiyoti ģi gibidir. Sarımsağın insan sağlığına pek çok açıdan faydası bulunmaktadır. Düzenli olarak sa- nimsak tüketimi kan dolaşımını hızlandırarak saç köklerini canlandır ve saç dökülmelerini engel- let Kilo kontrolünde de etki sağlayan sarımsak, tokluk hissi verir, yağ yakımını hızlandırır. Kabız- Ik ginlik gibi sorunları ortadan kaldır. Kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olarak insid- in direnci üzerinde %20 oranında olumlu etkilere sahiptir. NASA dünyaya tehdit oluşturabilecek asteroitleri yeniden yönlendirmek için bir süredir üzerin de partiklar DART ismindeki uyduyu uzaya gönderecek. DART'in ilk denemesinde gök taşıma sipliğinda açığa çkacak enerjinin 3 ton TNT patlayıcıya denk olacağı hesaplanıyor . Ancak bo aga saçılan parçalanin uzun vadede yarardan çok zarar getirebileceği uyarısı yapti so bilim insan lan bu denemenin insan eliyle yapılan ilk gök taş yağmuruna yol açacağını ve or Dünya çekirdek, manto ve yer kabuğu olmak üzere 3 ana bölümden oluşur. Çekirdek Dünya'nın mercatinde, en iç kısımda bulunur ve en sıcak kisimdir. Manto, çekirdeğin üzerindedir kalin, 5- evhalardan oluşur. Çekirdek mantodan daha sıcak olduğu için mantoyu yukarı doğru hareket klav durumundaki erimiş kayalardan oluşur. Yer kabuğu ise en dista yer alir ve büyük soğuk 0 Ansc, en basit anlatımıyla dikey olarak yük ve insan taşımada kullanılan bir araçtir. Evlerde endi Yer kabuğu da mantodan soğuk olduğu için manto yukanda soğur ve tekrar asagr dog Tu hareket etmeye başlar. Bu hareketlilik levhalarin hareket etmelerine neden olur doba kadar hastanelerde, otoparkdarda, alışveriş merkezlerinde, is yerlerinde de kullanır Çok bra 2001 yillara dayanmaktadır. Binalar inşa ederken ise genellikle Arsimed'in tasarladig atli yapılar asansörün icadından sonra yayginlaşmiştir. Asansörle ilgill en eski bilgiler milattan wa bollanilmistir. Asansör sistemi uzun zamandir kullanılsa da güvenlik sistemi 19. yuzyin pur DO ndiente whunda icat edilmiti likelidir

9. E
7. ETKİNLİK
a) Aşağıdaki farklı yazı karakteri ile yazılmış metni okuyunuz. Ardından yönergeleri uygulayınız.
MOR SALKIMLI EV*
Hafizasında hayat, kendini kayda başladığı ilk devrin hiç unutamayacağı
Salkımlı Ev etiketini taşır.
Bu ev, yarım asırdan zi

Ortaokul Türkçe

Yazı (Metin) Türleri

9. E 7. ETKİNLİK a) Aşağıdaki farklı yazı karakteri ile yazılmış metni okuyunuz. Ardından yönergeleri uygulayınız. MOR SALKIMLI EV* Hafizasında hayat, kendini kayda başladığı ilk devrin hiç unutamayacağı Salkımlı Ev etiketini taşır. Bu ev, yarım asırdan ziyade bazen de her gece, bu küçük kızın rüyalarına zemini, Beşiktaş'ta, doğduğu evde başlar. Evin kendisi çocuğun hafızasında Mor girmiştir. Sabahın ilk saatlerinde burada dolaşan, çiçek ve ağaç sulayan, bir alay güvercine yem veren bir kadın görürsünüz. Bu kadın, küçük kızın anne- annesidir. İşte Haminne** diye torunlarının hitap ettiği kadının kısaca portresi: Teni hakiki süt gibi, gözleri açık maviye kaçan bir ela, ağzı küçük, dudakları pembe, ince sanatla işlenmiş kıvrımları vardır. Fakat bu güzellik ve hususiyet, o ilk bahçe devrinde, kızda hiçbir ilgi uyandırmış değildir. Mesela nar çiçeklerinin uyandırdığı heyecan ve iç hareketini Haminne uyandırmaz. Acaba ilk varlığını idrak ettiren sahne kaç yaşında meydana gelmiştir. Herhâlde dört yaşından önce olacak. Çünkü bu devirde hafızasında çakan şim- şeklerin aydınlattığı sahnelerde zaman zaman annesi de görünür. Halide Edip Adıvar b) "Mor Salkımlı Ev" metninin türü ile ilgili verilen bilgilerden örnekteki gibi doğru olanların yani- na (D), yanlış olanların yanına (Y) yazınız. • Yaşanmakta olan bir olayı değil, yaşanmış bir olayı anlatır. (D) • Anlatılan olay, yazarın belleğinde iz bırakmıştır. (9 • Metinde hayalî karakterler vardır. . Olayın anlatıcısı olayı yaşayan kişidir. (D) c) Yukarıda (D) olarak işaretlediğiniz özelliklerden yola çıkarak metnin türünü belirtiniz.

20. Gazete ve dergilerde yayımlanan, güncel ve sosyal konuların işlendiği ve yazarının konu hakkındaki görüşlerini
anlattığı kısa fikir yazılarına fikra (köşe yazısı) denir.
Bu açıklamaya göre aşağıdakilerden hangisi bir fıkradan alınmış olamaz?
A) Malumun

Ortaokul Türkçe

Yazı (Metin) Türleri

20. Gazete ve dergilerde yayımlanan, güncel ve sosyal konuların işlendiği ve yazarının konu hakkındaki görüşlerini anlattığı kısa fikir yazılarına fikra (köşe yazısı) denir. Bu açıklamaya göre aşağıdakilerden hangisi bir fıkradan alınmış olamaz? A) Malumunuz, bale gündemi gayet yoğun. Değerli dostum Nilay Yeşiltepe'nin öncülüğünde 2008 yılında başlatılmış olan ve Türkiye'yi dünya dans arenasında farklı bir yere taşıyan Uluslararası İstanbul Bale Yarışması'nın 6'ncısı iptal edildi. Devlet Opera ve Balesinden yapılan açıklamaya göre ana sponsorun son dakikada sponsorluğunu çekmesi nedeniyle böyle bir durum yaşandı. B) Cumartesi akşamı uzay çalışmaları konusunda tarihî bir olaya tanık olduk. 55 yıl önce ABD'nin 'Gemini' projesiyle başlayan uzay macerasında yeni bir çığır açıldı. ABD'nin 9 yıl önce uzay mekiği projesine son vermesinden sonra tekrar ABD topraklarından iki astronot, ABD yapımı bir roket ve kapsül ile Uluslararası Uzay Üssü'ne (ISS) gitti. Cumartesi akşamı 21.22'de roket ateşlendi. Roketten kapsüle, astronot kıyafetine kadar her şeyi Elon Musk'a ait SpaceX isimli özel firma planlayıp yaptı. Bu inanılmaz gelişme, bundan son- raki hayat için bir dönüm noktası niteliğinde. Uzayda yaşamın kapıları fırlatılan bu roketle açıldı diyebilirim sizlere. C) Dünya Sağlık Örgütüne (WHO) göre 700 milyona yakın yetişkin obezite sorunu yaşıyor. Obezitenin yaygın- lığı ise 1975'ten günümüze 3 kat artmış durumda. Obezitenin başlı başına bir sağlık sorunu olmasının ya- ninda ölümcül hastalıkları tetikleme gibi bir riski de var. Kanserin bu risklerden biri olduğu zaten biliniyordu. Yapılan yeni çalışma ise yağlanma ile beyin sağlığı arasında ilişki kurdu. "Radiology" dergisinde yayımlanan araştırmada vücuttaki yüksek yağ seviyeleri, düşük beyin hacimleriyle ilişkilendirildi. -) Kış, kışlığını göstermeden geçip giderken baharın müjdecisi cemreler de birer birer düşmeye başladı. 1. cemre 20 Şubat'ta havaya, 2. cemre 27 Şubat'ta suya düşmüştü. 3. cemre de 6 Mart'ta yani yarın toprağa düşerek baharın geliş müjdesini verecek. Böylece kış boyu düşen enerjimiz doğanın bu güzel uyanışıyla birlikte yeniden yüksekelecek.

18 Apagidaki metinlerden hangisi fikir yazısından alınmamistir?
A) Boton zor sartlara rağmen hayatta kalmayı başarabilmiş bu iki adam, canlarını dişlerine takmişyılmadan
umutsuzluğa düşmeden ilerliyorlardı. Kalin kürklere iyice sarmışlardı. Kirpiklerini, y

Ortaokul Türkçe

Yazı (Metin) Türleri

18 Apagidaki metinlerden hangisi fikir yazısından alınmamistir? A) Boton zor sartlara rağmen hayatta kalmayı başarabilmiş bu iki adam, canlarını dişlerine takmişyılmadan umutsuzluğa düşmeden ilerliyorlardı. Kalin kürklere iyice sarmışlardı. Kirpiklerini, yanaklarını ve dudak farine soluklarının oluşturduğu buz zerrecikleri öylesine kaplamıştı ki yüz hatları iyiden iyiye belirsizleşmiş benzemişlerdi. Ama bu maskelerin arkasındakiler insandı. Sessiz issizliğin derinliklerine dalan ve 10 gibi been maderiyle hortik maskesi takan ve hayaletler diyarında Biulerini gömmeye giden cenaze taşıyıcılarına görünen dünyaya kafa tutan küçük maceracılardi bunlar B) Caddelerde müzisyenlerin enstrümanlarını istedikleri gibi çalmasından yanayım. Kalabalığın gürültasuna mazige çeviren bu kişilerin büyük kentlerin, metropollerin, büyük caddelerin süsü olduğunu düşünüyorum, Hangi ülkeye gidersem gideyim meydanlarda, büyük caddelerde onları ararım. Taksim'den geçip eve döner. ken sokaktaki bir müzisyenin önünde durup çaldığı parçayı sonuna kadar dinlemeden geçemezdim. Biraz müziğe ilgisi olan herkes bu tavrimi yadirgamayacaktır. C) Insanların ne olduğunu pek de bilmedikleri hâlde en fazla sahip olmak istedikleri şey, sanırız ki kişiliktir. Ne- dir kişilik? Kimine göre başkalarına ürküntü verecek bir katilik, asık yüzlülük içinde durmaktır. Genellikle çok kişinin saygın görünmek için benimsediği bir köy ağası tavrıdır bu. Gülmemek, ağırdan almak, az konuşmak gibi insan ilişkilerinde esneklikten yoksun pozlar takınmayı kişilik sahibi olmak diye bellemiş yığınla insan vardır dünyada ) Bir mimari eser artık insanlığın ürünü olduğunda insandan hizmet beklemeye başlar. Onun bakımı, sonraki kuşaklara miras olarak bırakılması için insandan beklenen hizmet türü de çoğalır. Sonunda o mimari yapı belki asli işlevini kaybetmez ama öyle bir an gelir ki yapı insana hizmet edeceğine insan, mimari yapıya hizmet eder.

Sana Özel Çözüm Almak İçin İndir

Sorularının fotoğrafını çek gönder, detaylı çözüm anında cebine gelsin

done

Sana Özel Çözüm Almak İçin İndir

Sorularının fotoğrafını çek gönder, detaylı çözüm anında cebine gelsin

Sana Özel Çözüm Almak İçin İndir
Soru Çözümü

Soru Çözümü

Soru sor, cevaplansın.

İNCELE
Özel Ders

Özel Ders

Online özel ders al.

İNCELE
Rehberlik

Rehberlik

Bireysel Rehberlik desteği al.

İNCELE