Ses Bilgisi Soruları

12.
Aşağıdaki metinlerden hangisinin konusu yanlış verilmiştir?
Metin
Konu
A) insanoğlu yaratılışından bu yana sürekli olarak daha çoğunu istemiş, az olan ile asla
yetinmemiştir. Daha çok alabilmek adına önce doğaya, sonra diğer insanlara zarar
vermeye baş

Ortaokul Türkçe

Ses Bilgisi

12. Aşağıdaki metinlerden hangisinin konusu yanlış verilmiştir? Metin Konu A) insanoğlu yaratılışından bu yana sürekli olarak daha çoğunu istemiş, az olan ile asla yetinmemiştir. Daha çok alabilmek adına önce doğaya, sonra diğer insanlara zarar vermeye başlamıştır. Ne yazık ki bu durum da insanoğlunun yaşam kalitesini sınırla- insanoğlunun acgöz otago mış, geleceğe ait planlannı değiştirmesine neden olmuştur. İyiye ve güzele ulaşmak sonucu ortaya çıkan olum. için yola çıkan insan, hirsinen kurbanı olmuş ve yeni nesillere daha kötü bir dünya bu suz durumlar rakmıştır. B) Karadeniz'in kuzeybatı ucunda bir sahil yerleşimi olan iğneada, İstanbul'a kara yoluy- la yaklaşık 3 saat uzaklıkta. 20 kilometreyi aşan uzunluğuyla Türkiye'nin en büyük kum- sallanndan birine ev sahipliği yapan iğneada'da, eylül ayıyla birlikte balık akını başlt- iğneada'nın konumu ve yor. Muhteşem gün batımlannı izlemek için en iyi yer, Limanköy'de bulunan tarihi de doğal yapısı niz feneri ve çevresi. Longoz Ormanı ise denizle orman havasını aynı anda teneffüs edip enerji depolamak için de ideal. C) Anadolu insanı düşüncelerini kendine özgü şekillerle, renklerle dile getirmeye çalış- mış. Bu şekilleri, renkleri; halısına, kilimine, yağlığına, çorabına işlemiştir. Anadolu ki- Anadolu kilimlerinde renk- limlerinde renkler ve desenler gelişigüzel seçilmez. Her yörenin kendine özgü bir kill- lerin ve desenlerin anlamı mi vardır. Renkler ve desenler bir gelenek zincirinde yüzyıllara ulaşır. Her çizginin dili aynidir, anlamı başka... Kus, horoz resimleri eski Türk totemlerinin izlerini taşır. D) Dünyada ve ülkemizde, modern çağ insanın beton binalar arasına sıkışmasından do- layı, özgürlük duygusunu yaşamasına neden olan doğa sporlan ivme kazanmaya baş- Modern insan ve doğa lamıştır. Bugün ülkemizde doğa sporlarının yaklaşık 50 çeşidi yapılmaktadır. Kayak, dağcılık, binicilik en fazla bilinenlerden olmasına rağmen doğa yürüyüşü de son yılla- fazla tercih edilenlerindendir. sporlan

12.
Asağıdaki metinlerden hangisinin konusu yanlış verilmiştir?
A)
B
Metin
Konu
insanoğlu yaratılışından bu yana sürekli olarak daha çoğunu istemiş, az olan ile asla
yetinmemiştir. Daha çok alabilmek adına önce doğaya, sonra diğer insanlara zarar
vermeye b

Ortaokul Türkçe

Ses Bilgisi

12. Asağıdaki metinlerden hangisinin konusu yanlış verilmiştir? A) B Metin Konu insanoğlu yaratılışından bu yana sürekli olarak daha çoğunu istemiş, az olan ile asla yetinmemiştir. Daha çok alabilmek adına önce doğaya, sonra diğer insanlara zarar vermeye başlamıştır. Ne yazık ki bu durum da insanoğlunun yaşam kalitesini sınırla- insanoğlunun açgözlülüğü mış, geleceğe ait planlarını değiştirmesine neden olmuştur. İyiye ve güzele ulaşmak sonucu ortaya çıkan olum- için yola çıkan insan, hırsının kurbanı olmuş ve yeni nesillere daha kötü bir dünya bi- suz durumlar rakmıştır Karadeniz'in kuzeybatı ucunda bir sahil yerleşimi olan iğneada, İstanbul'a kara yoluy- la yaklaşık 3 saat uzaklıkta. 20 kilometreyi aşan uzunluğuyla Türkiye'nin en büyük kum- sallarından birine ev sahipliği yapan İğneada'da, eylül ayıyla birlikte balık akını başlı- iğneada'nın konumu ve yor. Muhteşem gün batımlarını izlemek için en iyi yer, Limanköy'de bulunan tarihî de- doğal yapısı niz feneri ve çevresi. Longoz Ormanı ise denizle orman havasini aynı anda teneffüs edip enerji depolamak için de ideal. Anadolu insanı düşüncelerini kendine özgü şekillerle, renklerle dile getirmeye çalış- mış. Bu şekilleri, renkleri; halısına, kilimine, yağlığına, çorabına işlemiştir. Anadolu ki- Anadolu kilimlerinde renk- limlerinde renkler ve desenler gelişigüzel seçilmez. Her yörenin kendine özgü bir kili- lerin ve desenlerin anlamı mi vardır. Renkler ve desenler bir gelenek zincirinde yüzyıllara ulaşır. Her çizginin dili aynidir, anlamı başka... Kuş, horoz resimleri eski Türk totemlerinin izlerini taşır. Dünyada ve ülkemizde, modern çağ insanın beton binalar arasına sıkışmasından do- layı, özgürlük duygusunu yaşamasına neden olan doğa sporları ivme kazanmaya baş- Modern insan ve doğa lamıştır. Bugün ülkemizde doğa sporlarının yaklaşık 50 çeşidi yapılmaktadır . Kayak, sporlan dağcılık, binicilik en fazla bilinenlerden olmasına rağmen doğa yürüyüşü de son yılla- nin en fazla tercih edilenlerindendir. C) D)

Adı-Soyadı:
1)
1. Aşağıdaki öğrencilerin hangisinin cümlesinde
ünsüz yumuşamasına uğramış bir sözcük kullanil-
mıştır?
SES OLAYLARI
Sinif:
No:
Puan:
5)
1. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde ünsüz yumuşa-
masına uğramış bir sözcük kullanılmıştır?
A)
A) Dolapta

Ortaokul Türkçe

Ses Bilgisi

Adı-Soyadı: 1) 1. Aşağıdaki öğrencilerin hangisinin cümlesinde ünsüz yumuşamasına uğramış bir sözcük kullanil- mıştır? SES OLAYLARI Sinif: No: Puan: 5) 1. Aşağıdaki cümlelerin hangisinde ünsüz yumuşa- masına uğramış bir sözcük kullanılmıştır? A) A) Dolaptaki elbiselerin hepsini çıkardık. B) Uzun zamandır ilke kez bu kadar çok eğleniyoruz. C) Köpeğin ağzında kocaman bir kemik vardı. D) Deniz kenarında oturup saatlerce dinlendik. Tatil boyunca birçok kitabı okudum. B) Yarın yeni bir elbise alırız. C) Ne kadar da kızsam bana cevap vermezdi. D) Evimiz kuzey cepheye bakıyordu. 6) . Aşağıdaki cümlelerin hangisinde ünsüz benzeş- mesine uğramış bir sözcük kullanılmıştır? A) Şirket şikayetler üzerine yeni bir aşçı ile anlaştı. B) Oyuncağını kaybeden küçük kız çok üzgündü. C) Bitiş noktasını geçmek için hepimiz çok çabala- dik. D) Duvarda asılı duran resmi niçin kaldırdınız? 2) 1. Ocaktaki süt kaynamak üzeredir. 2. Yarın aydınlıkta aramaya devam ederiz. 3. Annemin yaptığı yemekler nefisti. 4. Mağaranın girişindeki taşlar yuvarlanmış. Yukarıdaki numaralandırılmış cümlelerden hangi- sinde ünsüz benzeşmesi yoktur? A) 1 B) 2 C) 3 D) 4 3) 1: "Çocuklar irmağın serin sularına girmiş neşe içe- risinde oynuyordu." cümlesinde altı çizili sözcükteki ses olayı aşağıdakilerden hangisidir? : "İki heceli bazı sözcüklere ünlü ile başlayan bir ek getirildiğinde ikinci hecedeki ünlü düşer. Buna ünlü düşmesi denir." Aşağıdaki cümlelerin hangi- sinde ünlü düşmesine uğramış bir sözcük kullanıl- mıştır? A) Ünsüz sertleşmesi C) Ünlü düşmesi B) Ünlü daralması D) Ünsüz yumuşaması A) Çok israr ettim ama bizimle gelmeye gönlü olma- di. B) Kayseri'deki akrabaları ile sık sık görüşüyordu. C) Yağmurlu havalarda yürüyüş yapmayı çok seve- rim. D) Çantanın içerisinde gerekli her şey bulunuyordu. 4). • Aşağıdaki cümlelerin hangisinde ünlü düşmesi- ne uğramış bir sözcük kullanılmıştır? A) Havalar soğuyunca boynuna bir atkı bağlamıştı. B) Kaçan boğayı yakalamak için ekipler çalışma başlattı. C) Karşısındaki insanlara karşı son derece anlayışlı davranırdı. D) Yazarın son romanı çok etkileyiciydi.

Sana Özel Çözüm Almak İçin İndir

Sorularının fotoğrafını çek gönder, detaylı çözüm anında cebine gelsin

done

Sana Özel Çözüm Almak İçin İndir

Sorularının fotoğrafını çek gönder, detaylı çözüm anında cebine gelsin

Sana Özel Çözüm Almak İçin İndir
Soru Çözümü

Soru Çözümü

Soru sor, cevaplansın.

İNCELE
Premium İçerik

Premium İçerik

Konularını pekiştir.

İNCELE