Paragrafta Anlam Soruları

Turkce
DENEME
13 ve 14. sorulan aşağıdaki metne göre cevaplayınız.
Kör olan bir insana rengi, sağır olan bir insana şarkıyı tarif etmenin imkânsızlığı derecesindedir Necip Fazıl'ı
anlatmak... Büyük üstat, son "Şairler Sultanı", eşsiz bir hoca... Her sözüyl

Ortaokul Türkçe

Paragrafta Anlam Soru Çözümü

Turkce DENEME 13 ve 14. sorulan aşağıdaki metne göre cevaplayınız. Kör olan bir insana rengi, sağır olan bir insana şarkıyı tarif etmenin imkânsızlığı derecesindedir Necip Fazıl'ı anlatmak... Büyük üstat, son "Şairler Sultanı", eşsiz bir hoca... Her sözüyle, her davranışıyla ve özellikle zeka- sıyla şaşırtan nadir insan... Onu, büyük üstadı, yeni nesillere anlatmak gün geçtikçe daha da zorlaşmaktadır. Üstat Necip Fazıl Kısakürek'in "Tam otuz yıl saatim işlemiş, ben durmuşum; Gökyüzünden habersiz, uçurtma uçurmuşum." dediği sene, 1934'ü gösterir. Bu tarih, üstadın "Efendim, yol göstericim, can kurtarıcım!" diye nitelediği Arvâsi ile tanıştığı senedir. Arvâsi ile tanışmasından sonra yaşadığı derin fikir bunalımının ardından hayatının yeni dönemindeki ilk eseri olan "Tohum" adlı tiyatro oyununu yazar. Onun şiirlerinde, konuşmalarında etkili bir soyutlama, yoğun bir simgesel anlatım dikkat çeker. Üstatta öyle bir zekâ, büyüklük ve yetenek vardır ki onun söz veya kalemle ifade edemeyeceği bir konunun olduğunu düşünmek neredeyse olanaksızdır. Onun şiirlerinde şekilden çok içerik cezbeder insanı. Şekil, ses unsurlarını içerikten alır. O seçtiği kelimelere hiç kimsenin tasvir edemeyeceği anlam ve farklılıklar kazandırır. Yazdık- larıyla Necip Fazıl'ı Türkçenin sırlarını ve imkânlarını en iyi şekilde değerlendiren bir sanatçı olarak görmek mümkündür. 13. Bu metne göre Necip Fazıl ile ilgili olarak, I. Türkçenin dikkat, yetenek, deneyim ve sezgi yardımıyla kavranabilen yanlarını kavramış biridir. II. Türk şiirinin şekil özelliklerinde önemli yenilikler yapmış bir sanatçıdır. III. Hiçbir şair kelimeleri, onun yüklediği anlamla kullanamaz. IV. Hemen her konuyu anlatabilecek güce sahiptir. cümlelerinden hangisi söylenemez? C) II DVV. A). o

GÜÇLENDIREN PARAGRAF
9.
Hiçbir yazar, "Kötü kitap yazma hakkımı kullanayım bu sefer de..." demez elbette. Ama bir ya-
zarın her kitabının da aynı nitelikte olmasını beklemek haksızlık olur. Her şey gibi edebiyat da
dalgalanır. Kitabın iyiliği kötülüğü kişi

Ortaokul Türkçe

Paragrafta Anlam Soru Çözümü

GÜÇLENDIREN PARAGRAF 9. Hiçbir yazar, "Kötü kitap yazma hakkımı kullanayım bu sefer de..." demez elbette. Ama bir ya- zarın her kitabının da aynı nitelikte olmasını beklemek haksızlık olur. Her şey gibi edebiyat da dalgalanır. Kitabın iyiliği kötülüğü kişiden kişiye değişir, bir yazar her zaman yazabileceğinin en iyisini yazmak ister, yazmaya çalışır, yazdığına inanır. Ama kitabın kaderi yayıncı, eleştirmen, okur üçgeninde belirlenir. Yazarın yazmayı başardığını sandığıyla okurun, eleştirmenin okudu- ğu bazen bambaşka şeylerdir. Kitap karşısında yazarın bu noktada herhangi bir okurdan farkı yoktur. "Kötü kitap" nasıldır, özellikleri nelerdir, sıralamaya kalksak kendi ölçülerimizde tersinden bir "iyi kitap" tanımı yapmış oluruz. "Kötü kitap" dediğimiz düpedüz kötü, esasen yazarlığı su götürür birinin elinden çıkma bir kitap da olabilir, iyi bilinen bir yazarın zayıf bir kitabı da... Hiçbir yazar kötü yazma hakkı olduğunu düşünmez. Hatta istese bile kötü yazamayacak kadar iyi bir yazar olduğuna inanır. Yazdıklarıyla başkalarına da bu inancı benimseteceği umudunu taşır. Bu metinde, 1. Yazarı kötü yazmaya iten etkenler nelerdir? II. Bir yazarın bütün kitapları aynı kalitede olmalı mıdır? III. Yazarların kötü kitap yazma hakkı var mıdır? IV. Kötü kitap tanımı neye göre yapılır? sorularından hangilerine cevap verilmemiştir? A) I ve III. B) I ve IV. C) ve III. D) ve IV.

Sınavlara ve derslere çalışmanın en kolay yolu

Ücretsiz hesabını oluştur, kazandığın soru sorma haklarınla ve video konu anlatımları ile sınavlarına, derslerine hazırlan!

KAYDOL VE ÜCRETSİZ DENE
Sana Özel Çözüm Almak İçin İndir
Soru Çözümü

Soru Çözümü

Soru sor, cevaplansın.

İNCELE
Premium İçerik

Premium İçerik

Konularını pekiştir.

İNCELE