Soru:

ILA 15. (1) Bütün hâldeki bir çipin içindeki tek bir devrenin arızalanması tüm çipin hatta tüm cihazın kullanılmaz hâle gelmesin

ILA
15. (1) Bütün hâldeki bir çipin içindeki tek bir devrenin arızalanması tüm çipin hatta tüm cihazın kullanılmaz
hâle gelmesine yol açabiliyor. (II) Ancak bilim insanları bu sorunu çözmek için çok akıllıca bir çözüm
tasarladı. (III) Kendi kendini onarabilen sistemler, kullanıcı arıza olduğunu bile anlamadan arızayı çok
zaman almamak kaydıyla giderebilecek. (IV) Bilim insanları bunun arızayı göz açıp kapayıncaya kadar
düzelterek kendini yenileyebilen bir sistem olduğunu söylüyor.
Bu metinde numaralanmış cümlelerin hangisinde her üç fiilimsi türüne de örnek vardır?
A) 1.
C) III.
D) IV.
B) II.

ILA 15. (1) Bütün hâldeki bir çipin içindeki tek bir devrenin arızalanması tüm çipin hatta tüm cihazın kullanılmaz hâle gelmesine yol açabiliyor. (II) Ancak bilim insanları bu sorunu çözmek için çok akıllıca bir çözüm tasarladı. (III) Kendi kendini onarabilen sistemler, kullanıcı arıza olduğunu bile anlamadan arızayı çok zaman almamak kaydıyla giderebilecek. (IV) Bilim insanları bunun arızayı göz açıp kapayıncaya kadar düzelterek kendini yenileyebilen bir sistem olduğunu söylüyor. Bu metinde numaralanmış cümlelerin hangisinde her üç fiilimsi türüne de örnek vardır? A) 1. C) III. D) IV. B) II.

Fiilimsiler (Eylemsi) ile İlgili Diğer Sorular

Hepsini göster
Pelin Öğretmen derste filimsi konusunu anlattıktan sonra oğrencilerine ödev vermiş ve ödevin kuralların
tahtaya yazmiştir.
Kurallar şunlardir
Cümlelerdeki Fiilimsi Sayılan
Isim-fi bulunan cümle , sifat-fil bulunan cümle zarf-
fil bulunan cümle sembolüyle g

Ortaokul Türkçe

Fiilimsiler (Eylemsi) Soru Çözümü

Pelin Öğretmen derste filimsi konusunu anlattıktan sonra oğrencilerine ödev vermiş ve ödevin kuralların tahtaya yazmiştir. Kurallar şunlardir Cümlelerdeki Fiilimsi Sayılan Isim-fi bulunan cümle , sifat-fil bulunan cümle zarf- fil bulunan cümle sembolüyle gösterilecek. Yazacağınız cümlelerdeki filimsi sayılan, yanda verilen grafikteki ile aynı olacak. Toplamda üç cümle yazılacak, Her cumlede sadece tek çeşit filimsi örneğine yer verile- cek Cümlelerinizin sonuna yukarıdaki semboller örnekteki gi- yerleştirilecek Sifat-fiil Zarf-fil * Isim-fil Buna göre, öğrencilerin oluşturduğu tablolardan hangisi doğrudur? A) Cümleler İşaret Şarkı söylemek ve müzik dinlemek bana göre ruhu dinlendirmektir. Gelen postaci yırtılan zarfı elime hızlıca tutuşturdu. Yağmura aldanmadan ormanlık yolda küçük adımlarla yürüyordu. Cümleler İşaret Oyle görüşü olan biri ile aynı yanş içinde yer alamam ben. Duvan boyayınca bana uzun uzun baktı ve gülümsedi. Ağzımdan çıkan tüm cümleleri deftere yazacak sanki. Cümleler işaret Konuşma ve dertleşme ihtiyacını gidermek için arardı sadece. 3t Yarışı kazanmadan yanima asla gelmemesini söyledim. Bilindik köylerin ve tanınmış ilçelerin reklamını yapacaktı. D) Cümleler Işaret insanları tanımak için şunlar gereklidir: Seyahat etmek ve borç istemek. Burada durup senin üzüntülü hållerine tanıklık edemem. 3+ * 1+ 2+ Sabir taşıran sözleri ve anlaşılmaz hareketleri ile onu da sinirlendi.