Soru:

Yerkabuğu, uzaydan bakıldığında tek bir parçadan oluşmuş gibi görünür. Yapılan araştırmalara göre yerkabuğunun parçalardan oluştuğu anlaşılmıştır. Bu parçalara levha adı verilir. Harita üzerinde beli

Yerkabuğu, uzaydan bakıldığında tek bir parçadan oluşmuş gibi görünür. Yapılan araştırmalara göre yerkabuğunun parçalardan oluştuğu anlaşılmıştır. Bu parçalara levha adı verilir. 
Harita üzerinde belirlenen Alp - Himalaya dağları doğu - batı doğrultuda, Kayalık ve And dağları da kuzey - güney doğrultuda uzanır. 
Antiklinal - senklinal oluşumunu gösteren bu dağ sıralarının uzanış doğrultularının bu yönlerde olması nedeni aşağıdakilerden hangisidir? 
A) Yerkabuğunun manto üzerinde hareketlenmesi 
B) Özellikleri farklı olan jeolojik zamanların yaşanması 
C) Fay hatlarının bu doğrultuda uzaması 
D) Yer kabuğunu oluşturan levha yönlerinin farklı olması 
E) Bu kesimlerde tortul tabakaların yer alması

Yerkabuğu, uzaydan bakıldığında tek bir parçadan oluşmuş gibi görünür. Yapılan araştırmalara göre yerkabuğunun parçalardan oluştuğu anlaşılmıştır. Bu parçalara levha adı verilir. Harita üzerinde belirlenen Alp - Himalaya dağları doğu - batı doğrultuda, Kayalık ve And dağları da kuzey - güney doğrultuda uzanır. Antiklinal - senklinal oluşumunu gösteren bu dağ sıralarının uzanış doğrultularının bu yönlerde olması nedeni aşağıdakilerden hangisidir? A) Yerkabuğunun manto üzerinde hareketlenmesi B) Özellikleri farklı olan jeolojik zamanların yaşanması C) Fay hatlarının bu doğrultuda uzaması D) Yer kabuğunu oluşturan levha yönlerinin farklı olması E) Bu kesimlerde tortul tabakaların yer alması

Cevap

Karasal levhalar denizel levhalar Dolw ya de bir karasal bir Karpilisa dag olupw. Antillend Senelinda Sertlhel
logo
KunduzApp

Sorunun cevabını görmek için telefon numaranı gir, indirme linkini SMS olarak gönderelim!

Soru Çözümü

Soru Çözümü

Soru sor, cevaplansın.

İNCELE
Özel Ders

Özel Ders

Online özel ders al.

İNCELE
Rehberlik

Rehberlik

Bireysel Rehberlik desteği al.

İNCELE